Garnitur damski

Wydawać by się mogło, że moda była światem zarezerwowanym wyłącznie dla kobiet. Ich stroje stanowiły o ich zamożności i wpływach. Z drugiej strony kobiety były zakładniczkami skostniałej tradycji i konwenansów. W drodze ewolucji nastąpiły zmiany, które umożliwiły kobietom noszenie spodni oraz garniturów. Wiek XX to okres industrializacji przemysłu. Warunki wojenne spowodowały maksymalne uproszczenie ubioru oraz zwiększenie jego funkcjonalności. W sferze mody upowszechniło się stworzenie look’u chłopczycy. Moda stała się odbiciem rzeczywistości. Kobiety odważnie sięgnęły do męskiej garderoby. Powstawały pierwsze uniformy zestawiane ze skromnymi koszulami. Te z założenia miały być proste i oszczędne. Kroje miały być krótsze oraz pasować każdej sylwetce. Z uwagi na trudną sytuację gospodarczą w tym celu dostosowywano ubiory męskie do kobiecych figur. Lata 30 XX w. zaskoczyły niespodziewanym powrotem do kultu kobiecości i jej walorów– geometrycznych kształtów i wąskich talii. Moda stała się luksusowa, niemniej jednak miała w dalszym ciągu spełniać wymogi  minimalizmu i funkcjonalności.
Panie zaczęły nosić na co dzień spodnie, które stały się ich codziennym ubiorem. Nosiły je zwłaszcza gwiazdy. Przykładem wydarzenia przełomowego była premiera słynnego „Le smoking”, czyli kultowego duetu, który diametralnie zmienił oblicze modowej historii. Kobiety zaczęły chętnie korzystać z przywileju jeszcze  do niedawna zarezerwowanego tylko dla mężczyzn. Ówczesne damskie garnitury nie były po prostu męskim strojem przełożonym na kobiecą sylwetkę. Cenione za wygodę, damskie garnitury gościły podczas oficjalnych wystąpień, choć wciąż narażały panie na dezaprobatę ze strony mężczyzn. Damski kostium z wąską spódnicą oraz jedwabną koszulą stał się uniformem dla oraz kobiet pracujących na eksponowanych stanowiskach. Panie ceniły go za możliwość manifestu swoich poglądów. Współcześnie garnitur jest kojarzony z wielkimi kobietami świata polityki czy srebrnego ekranu. Dla odważnych kobiet nie lada gratką są czerwone garnitury z marynarką dwurzędową, a  panie stawiające na minimalizm kochają eleganckie białe komplety idealnie nadające się na przyjęcia na świeżym powietrzu. Ponadczasową klasyką są zestawy w zachowawczej kolorystyce czerni oraz granatu.
Przeglądając bieżące trendy warto zwrócić uwagę na propozycje polskich marek modowych. Przykładem tradycyjnego rozumienia elegancji są projekty uznanej marki. Marka ta tworzy klasyczne i ponadczasowe modele garniturów biznesowych i wizytowych dla kobiet. Wyróżnia je zwłaszcza  użycie wysokiej klasy materiałów oraz niezwykle dbałych wykończeń. Marka tworzy współczesne rozwiązania na światowym poziomie.